Simplex – csütörtök esti filmklub féléves programja

Az első félév filmjei az emberi viszonyok sokféleségéről szólnak. A vetítések után a látottakról beszélgetünk.

Új időpontban: kéthetente, csütörtök este fél 7-kor a Pingvin Szigeten.

 

Éjszaka a Földön

szept. 8. (Jim Jarmusch, amerikai, 1991)

Öt taxisofőr és utasaik a Föld öt nagyvárosából, az éjszaka ugyanazon órájában: öt találkozás öt rövid epizódban, sajátos látó-szögből. Néhány egyszerű vonással, öt zseniálisan beállított, fanyar humorú jelenettel festi meg Jim Jarmusch az emberi kap-csolatok ezer színét és mélységét. A film csúcsa alighanem a római jelenet, Roberto Benigni parádés alakításával.

 

 

Az élet nélkülem

szept. 22. (Isabel Coixet, kanadai-spanyol, 2003)

Ann, a fiatal anya szegényes körülmények között, de boldogan él férjével és kislányaival egy lakókocsiban. Egy napon kiderül, hogy halálos beteg, alig pár hónapja van hátra. Listát ír mindazokról a dolgokról, amiket el kell végeznie halála előtt: például magnóra venni a lányainak szóló születésnapi jókívánságokat, tizennyolc éves korukig. A film hitelét a főszereplő kitűnő, életszerű játéka adja meg, aki elesettségében is erős és győztes. A történet finoman, érzékenyen beszél a halál közelségéről és az élet szeretetéről.

 

Etűdök gépzongorára

okt. 6. (Nyikita Mihalkov, orosz, 1977)

A Csehov Platonov című drámája alapján készült remekműben egy fülledt nyári napon a birtokra lassan megérkezik a zajos, vidám vendégsereg. A fecsegő, tréfálkozó szavak azonban fokozatosan lelepleződnek. A tréfák mögött az emberi viszonyok, ambíciók, szerelmek és tragédiák finom szövésű hálója válik láthatóvá, a „szép, tiszta élet” végleges elvesztése, a hazug élet teljes reménytelensége, ahogyan azt a kétségbeesett Platonov végül önmagának is bevallja.

 

Olasz nyelv kezdőknek

okt. 20. (Lone Scherfig, dán-svéd, 2000)

Andreas segédlelkészi állást kap egy dániai városkában. Hamar összeismerkedik a környék lakóival, s a szállodaportás kapa-citálására beiratkozik a közösségi házban tartott olasz nyelvtanfolyamra. Az órákat csupa magányos harmincas látogatja: így kerül össze a rigolyás apjával élő cukrászdai eladónő, a Juventus-rajongó exfocista pincér és a szerelemre éhes fodrásznő. A bátortalan, depresszióval küzdő északi szinglik szeretetre, bátorításra vágynak szürke hétköznapjaikban. Mindezt az olasz nyelv által ébredő vágyakban élik meg, amelyek által egymáshoz is közelebb kerülnek…

 

Ádám almái

nov. 10. (Anders Thomas Jensen, dán-német, 2004)

A fekete humorú komédiában az újnáci Adamot 12 hét közmunkára ítélik. A büntetést a jólelkű pap, Iván közösségében kell letöltenie. A csupa furcsa alakból álló társaság kíváncsian tekint a jövevényre, akinek célja felforgató jellegű – a paplak kertjének büszkeségét, az almafát veszi célba, almatortát akar sütni. Ám hiába Ádám eltökéltsége, az almafa termése ki van téve a madarak és a kukacok támadásainak, ráadásul villám is sújtja. Ivan úgy véli, az ördög packázik velük, Adam szerint viszont mindez Isten műve, hiszen a gonosz talán nem is létezik.

 

Gosford park

nov. 24. (Robert Altman, amerikai-angol, 2001)

1932-t írunk. A gazdag vidéki birtokra előkelő és meglehetősen vegyes társaság kapott meghívást a hétvégi vadászatra. Míg a vendégek odafent, a kastély dúsan aranyozott termeiben gyülekeznek, az őket kísérő szobalányok és inasok odalent, az alagsori konyhák és folyosók életét teszik még zsúfoltabbá. De semmi sem az, aminek látszik: amikor a hétvége nem a tervek szerint alakul, a vendégek között vita kezd parázslani, és életük csillogó felszínének szövete felfesleni látszik. S aztán, amikor a házi-gazdát meggyilkolják, a helyi detektívnek rá kell jönnie, hogy aligha talál olyat a vendégek között, akinek ne lett volna indítéka a gyilkosságra.

 

8 nő

dec. 8. (Francois Ozon, francia, 2002)

Egy vidéki kúriában karácsonyi készülődés zajlik, ám: a ház urát holtan találják szobájában. A nyolc jelenlévő nő mind közel állt az áldozathoz, és nyilvánvalóan köztük van a gyilkos. Elkezdődik hát a nyomozás, melynek során vitáknak, árulásoknak és kitárulkozásoknak vagyunk tanúi. Miközben a tragikus és kegyetlen igazság napvilágra kerül, az álarcok lehullnak, a képmutatók lelepleződnek. A cselekményt, a nyomozást meg-megszakítja a feltárulkozás szokatlan formája, egy-egy magánszám a francia sanzonokból, egyenként, a nyolc dívától. A mesterséges giccs nyolc pillanatában az elfojtott sérelmek utat törnek maguknak a dallamok mosolyogtató monológjaiban.

 

Titkok és hazugságok

jan. 5. (Mike Leigh, 1996, angol)

Kemény realista film a hétköznapi életek mögött tátongó tragédiákról, az eltékozolt és újra megtalált életről, jóvátett bűnökről, egymásra találásról: saját élethazugságainkról. Cynthia, az ötvenes lecsúszott nő London külvárosában él megromlott, lélekölő viszonyban utcaseprő lányával. A város előkelő üzleti negyedében lakik Hortense, a fekete bőrű, tanult, biztos egzisztenciával rendelkező lány. Egy szép napon Hortense felkeresi Cynthiát, és közli, hogy ő a lánya. A hír sokkolja Cynthiát és felforgatja az egész családot.

 

A visszatérés

jan. 19. (Andrej Zvjagincev, 2003, orosz)

A történet igen egyszerű: két fiú, Ivan és Andrej élik eseménytelen életüket egy orosz kisvárosban. Anyjuk egyedül neveli őket. Egy nyári nap váratlanul betoppan az apjuk, akit tíz éve nem láttak, és minden bevezetés és magyarázat nélkül átveszi az irányí-tást az életükben. Különös kirándulásra viszi őket: horgászni mennek egy távoli szigetre, azonban hamar kiderül, hogy a kirán-dulás inkább afféle nevelő célzatú erőpróba. Az idősebbik, Andrej hajlik rá, hogy teljesítse apja parancsait, de a konok és bizal-matlan Iván állandóan ellenáll. A három ember kapcsolata egyre feszültebb lesz. Mígnem egy nap apja olyan feladatra kényszeríti Ivánt, amely végzetes következményekhez vezet. A film a 2003-as velencei filmfesztivál fődíjasa.

 

Tobábbi információk: www.szig.hu/simplex

Féléves program letöltése: simplex_2011_osz.pdf